Quick Links

Useful Links

Mulberry Primary School

Staff

Senior Leadership Team

Senior Leadership Team

Michelle Akarsu

Headteacher

Standards / Strategic Vision / Overall Quality Assurance / Staff Development / Appraisal / SEF / SDP

Line Manager of School Business Manager / Deputy Head / Assistant Head for Inclusion / SENCO

Sophie Yaseen

Deputy Headteacher

Assessment / Data / Target Setting / Deputy DSL / Day to Day Management / Lunchtime / Induction IoE Students / NQT's Y1/2

Line Manager of Assistant Head for EYFS/Y1,, Assistant Head for Y2/3/4, Assistant Head for Y5/6 / HLTAs

Emma Johnston

Assistant Headteacher

Early Years & Year 1 Lead / Curriculum Lead / Quality of Teaching and Learning / Admissions for Nursery / EYFS.

Line Manager of Teachers, Teach First and TAs in phase.

Paul Cogan

Assistant Headteacher

Years 2, 3 and 4 Lead / Quality of Teaching and Learning.

Maths Lead

Line Manager of Teachers, Teach First, NQTs and TAs in phase.

Tim Newton

Assistant Headteacher

Years 5 and 6 Lead / Core Curriculum / Development / Quality of Teaching and Learning.

English Lead

Line Manager of Teachers, Teach First, NQTs and TAs in phase.

Amanda Lambert

Assistant Headteacher for Inclusion

DSL / Strategic Lead in P4A / Parents (P4A) / Attendance / Admissions for Y1-6 and P4A.

Line Manager of P4A Teachers / TAs

Parent Support 

Pupil Support

Paula Springfield

Safeguarding / Family Liaison Officer

Pupil Support 

Pupil Support

Katie Rye

SENCO

SEN Progress, Policy and Procedure / Education Healthcare Plan

Line Manager TA Interventions

Early Years

Early Years

Emma Johnston

Assistant Headteacher – Foundation Stage / Year 1

Lauren Dunlop

Nursery Teacher – Aberdeen Class

Denise Brown

Nursery Nurse

Loula Hassan

Nursery Nurse

Shqiponja Plaku

Nursery Nurse

Jackie Turner

Nursery Nurse

Carole Knight

Reception Teacher - Belfast Class

Mihaela Hajipanayi

Reception Teacher – Belfast Class

Christina Morley

Reception Teacher – Birmingham Class

Pirmjit Gujral

Reception Teacher – Bristol Class

Seraphina Coffman

EYP

Yeliz Dogacan

EYP

Katy Skuse

EYP

Kirsty Thurlow

EYP

Natalie Ducille

TA

Mihaela Hajipanayi

HLTA

Key Stage 1

Key Stage 1

Emma Johnston

Assistant Headteacher – Foundation Stage / Year 1

Paul Cogan

Assistant Headteacher - Years 2, 3 and 4

Olivia Nero

Year 1 Teacher – Eastbourne Class

Caroline Yorke

Year 1 Teacher – Edinburgh Class

Nadia Moussaid

Year 1 Teacher – Exeter Class

Eva Szendrei

Year 2 Teacher – Leicester Class

Frances West

Year 2 Teacher – Liverpool

Charlene Belle

Year 2 Teacher – London Class

Computing Leader

Monika Jastrzebska

HLTA

Kasha Cleary

TA

Mandy Taylor

TA

Natalie Edgehill

TA

Tulay Kemal

TA

Jenny Johnson

TA

Rachael Smith

TA

Vivene Harris

TA

Yvonne Small

TA

Lower Key Stage 2

Lower Key Stage 2

Paul Cogan

Assistant Headteacher – Years 2, 3 and 4

Anita Gray

Year 3 Teacher – Manchester Class

RE Leader

Mayriza Labre

Year 3 Teacher – Middlesbrough Class

Hannah Taylor

Year 3 Teacher – Morecambe Class

Karima Aue

Year 4 Teacher – Sheffield Class

Paula Robinson

Year 4 Teacher – Stratford-upon-Avon Class

Art / DT Leader

Frances Prince

Year 4 Teacher – Swansea Class

Andrew Dadomo

HLTA

Lizzie Prior

TA

Debbie Ayhan

TA

Tulay Kemal

TA

Costa Charalambous

TA

Upper Key Stage 2

Upper Key Stage 2

Tim Newton

Assistant Headteacher – Years 5 and 6

Neil Bracegirdle

Year 5 Teacher – Taunton Class

Kanza Jbara

Year 5 Teacher – Tobermory Class

Michelle Freese

Year 5 Teacher – Torquay Class

Greg Powell

Year 6 Teacher – Warwick Class

Science Leader

Jennette Gosling

Year 6 Teacher – Windsor Class

Jacqui Miller

Year 6 Teacher – Worcester Class

Mary-Ellen Cannon

HLTA

Selda Cetin

HLTA

Sarah Malaxos

HLTA

Dawn Burlingham

TA

Lisa Reid

TA

Jody-Ann Brown

TA

Jenny Williams

TA

Provision for Autism

Provision for Autism

Amanda Lambert

Assistant Headteacher for Inclusion

Emily Gheseger

Teacher – Cambridge Class

Hayley Rose

Teacher – Canterbury Class

Nkem Nwaozuzu

Teacher – Cardiff Class

Healthy Schools / PE / PSHE / Travel Plan Leader

Sonja Tolley

HLTA

Melissa Edwards

TA

Jennifer Lee

TA

Anusha Stribbling

TA

Kim Fordham

TA

Ilona Korab

TA

Milya Russo

TA

Mohamed Abdullahi

TA

Besire Dervis

TA

Additional Teachers

Additional Teachers

Lynn Carey

Teacher

Saleha Mangera

Teacher

Ken Sabwe

Teacher – Music

Administration

Administration and Site Management

Karen Venis

PA to Headteacher

Yvette Henry

School Business Manager

Adele Safe

Finance and Administrative Officer

Dawn Hooper

Administrative Assistant

Janet Gentry Clark

Administrative Assistant